|
|
|
|
Comment utiliser le site / How to use this site Comment y participer / How to contribute |
|
|
|
Financování infrastruktur a veřejných služeb - Veřejno-soukromé partnerství
Francouzská zkušenost předávaná ve světě
pátek
16. prosince 2005 ,
Patrick Mousnier Lompré
UPOZORNĚNÍ
Tato publikace je překladem některých částí knihy J.Y. Perrota a G. Chateluse
« Financování infrastruktur a veřejných služeb - Veřejno-soukromé partnerství - Francouzská zkušenost předávaná ve světě » -
do českého jazyka.
Překlad byl vydán u příležitosti Francouzsko-českých setkání na téma Obchodní a investiční partnerství, pořádaných v Praze v květnu 2001
Kompletní verze knihy v jazyce francouzském nebo v anglickém překladu je možno obdržet na níže uvedené adrese :
Presses de l’École nationale des ponts et chaussées,
28 rue des Saints-Pčres - F-75343 Paris cedex 7
Tél : + 331 44 58 27 40 - Fax + 331 44 58 27 44
Předmluva
Jean-Yves PERROT
V roce 1993 francouzské ministerstvo pro infrastrukturu a dopravu pod vedením mého předchůdce Claude Martinanda vydalo první kolektivní dílo o francouzské zkušenosti již dlouho zakořeněné v praxi, která se týká financování a soukromé správy veřejných infrastruktur
Dílo otevřelo a rozvinulo ve své době debatu o metodě přidružení soukromého sektoru k výkonu misí veřejného charakteru. Francouzská zkušenost profilující se již po několik století je aplikovaná na různorodé infrastruktury a služby. V konfrontaci se světovou ekonomikou je originální a jedinečná již z toho titulu, že ve světě byla široce a někdy dogmaticky propagována celková privatizace jako jediná alternativa správy veřejného sektoru.
Od té doby se aplikace veřejno-soukromého partnerství jak sektoriálně tak i geograficky rozrůstala po světe. Četné země ze všech kontinentů vyvolaly mezinárodní pobídky za účelem realizace vybavení a správy veřejných služeb formou partnerství, obzvláště pak v oblasti vodního sektoru a dopravy. Výroba energie a zpracování odpadu, obecněji pak obor životního prostředí, telekomunikace, správa ubytovacích kapacit jsou rovněž předmětem partnerství na celém světě byť s velmi různorodými právními a finančními rámci.
Delegovaná správa nebo koncese či jakákoliv jiná forma veřejno-soukromého partnerství se staly prostředkem ke zlepšení kvality veřejných služeb a následně k modernizaci ekonomik. Tato forma partnerství přispívá k vystředění role a prostředků veřejné moci do role misí výsadního charakteru.
Světově rozšířená debata ekonomického a právního charakteru o delegované správě veřejných služeb se obohatila a zklidnila. Více než otázkou legitimity intervence veřejného a zejména soukromého subjektu do vybavení a veřejných služeb se zabývá konkrétními postupy k tomu, aby bylo vytvořeno vyrovnané partnerství veřejné moci a soukromého operátora. Společně s četnými pracemi - díly, konferencemi, semináři, příručkami apod.- se podařilo prohloubit a dále rozvíjet dané téma.
Francouzské podniky se široce účastnily světové premiéry z pozice dlouholeté tradice a rovněž pomocí poskytnutou mnoha zemím v realizaci vstupu do veřejného sektoru. Vycházely z letité praxe partnerství s veřejným sektorem ve Francii, z technologické praxe v tvorbě originálních forem partnerství ušitých na míru každému kontextu a každému projektu. Námětem této knihy je inspirovat se bohatou zkušeností v daném oboru.
Partnerství svou povahou nemusí vycházet z jednotného smluvního modelu, musí být naopak sestavováno z nabytých zkušeností. Proto se nám jevilo důležité sdílet tyto zkušenosti s veřejnými a soukromými aktéry ve světě a rozvinout pro všechny užitečnou výměnu zkušeností.
Zejména veřejné autority najdou v této knize následující východiska:
doporučení, která vycházejí z praxe a ze současné reality;
proces přípravy, podepsání smlouvy a její plnění;
popis zvláštností jednotlivých sektorů aplikace;
příklady partnerství různých sektorů v celosvětovém měřítku.
Prostřednictvím tohoto díla, které shromažďuje velmi různorodé příspěvky odborníků z podnikové sféry, konzultantů, veřejných autorit, finančníků, se DAEI (Ředitelství mezinárodních věcí při ministerstvu infrastruktury) snaží přispět k rozšíření geografického a sektoriálního spektra, které se váže k veřejno-soukromému partnerství. Vychází přitom z vývoje evropských a francouzských referencí ve sledovaném oboru a zejména ze zdařilých příkladů v celosvětovém měřítku a podává návod nebo alespoň přehled postupů upravujících partnerství v jednotlivých sektorech..
Obsah
UPOZORNĚNÍ 5
PREDMLUVA 6
OBSAH 8
ÚVOD 9
CILE 9
SHRNUTI 10
I. VEŘEJNO-SOUKROMÉ PARTNERSTVÍ V REALIZACI A ŘÍZENÍ VELKÝCH INFRASTRUKTUR A VEŘEJNÝCH SLUŽEB 14
A. K PRAGMATICKEMU POJETI VEREJNO-SOUKROMEHO PARTNERSTVI 14
B. DESETILETA REFORMA SITI: „ SEDM PRAVIDEL“ 24
II. PODMÍNKY ÚSPĚŠNÉHO VEŘEJNO-SOUKROMÉHO PARTNERSTVÍ 32
A. KONCESNI SMLOUVA: JEJI RAMCOVE USTANOVENI, FORMULACE A TYPY SMLUV 32
B. ANALÝZA PODÍLU NA RIZICÍCH. RIZIKO JAKO KLÍČ K ÚSPĚŠNÉMU VEŘEJNO-SOUKROMÉMU PARTNERSTVÍ 41
C. TRVÁNÍ SMLOUVY 60
D. PRÁVNÍ RÁMEC 66
E. FINANČNÍ ASPEKT 75
III - DELEGOVANA SPRAVA MESTSKÝCH SLUZEB 89
A. VODA A JEJI SANACE 89
B. NAKLÁDÁNÍ S ODPADEM 99
Télécharger le document/To download the document (1,0 Mo)
| |
|
|
2013 : Mezinárodní vzdělávací kurzy ENPC
2013 - Mezinárodní vzdělávací kurzy ENPC
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003 & 2002/2 - Mezinárodní vzdělávací kurzy ENPC
|